مرگ یک گوزن زرد ایرانی در ارتفاعات دنا

 فرمانده یگان حفاظت از محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد یادآور شد: در سال گذشته 424 متخلف شکار، صید و تخریب محیط زیست در مناطق حفاظت شده این استان دستگیر شدند.
    عبدی پور بیان کرد: پراکندگی و وسعت زیاد مناطق، صعب العبور بودن آنها، پراکندگی جمعیتی زیاد در اطراف مناطق حفاظت شده و مسلح بودن افراد از مهم ترین موانع حفاظت از محیط زیست استان است.
    وی با بیان این که این استان با کمبود محیط بان مواجه است، گفت: هم اکنون تعداد محیط بانان این استان یک چهارم استاندارد جهانی است.
    این مسوول افزود: طبق استانداردهای جهانی باید برای هر هزار تا 1500 هکتار از اراضی کوهستانی و 3000 هکتار اراضی دشت، یک محیط بان فعالیت کند.
    وی با بیان این که با توجه به اضافه شدن 2 منطقه حفاظت شده سیوک و منطقه شکار ممنوع خرم ناز به مناطق تحت حفاظت استان، به نیروهای بیشتری برای حفاظت نیاز است، تصریح کرد: این در حالی است که هم اکنون این دو منطقه، فاقد محیط بانان مستقر است و کار حفاظت از آنها توسط سایر محیط بان ها انجام می شود.
    عبدی پور عنوان کرد: بیش از 200 هزار هکتار از مساحت کهگیلویه و بویراحمد شامل دنا ، دنای شرقی ، دیل ، خامی ، خاییز سرخ، تنگ ‏سولک و... مناطق حفاظت شده است.
    وی با بیان این که برای حفاظت از مناطق حفاظت شده، با توجه به کوهستانی و صعب العبور بودن آنها، به 200 محیط بان دیگر نیاز است، بیان کرد: در حال حاضر برای حفاظت از منطقه حفاظت شده دنا که بزرگ ترین منطقه حافظت شده استان است، از دوربین مداربسته با قابلیت دید در شب استفاده می شود.
    
    خطر انقراض
    کارشناسان محیط زیست در دهه 30 خورشیدی بر این باور بودند که نسل گوزن زرد در ایران منقرض شده است، اما در همان زمان گله ای از آنها در نزدیکی منطقه دز و کرخه خوزستان توسط متخصصان خارجی مشاهده و کار احیای این گونه نادر از همان زمان آغاز شد.
    گوزن زرد معمولادر جریان روز در انبوه درختان جنگل پنهان می شود و میان بوته ها و درختان کوچک می خوابد و تنها صبح زود و هنگام غروب در حاشیه جنگل ظاهر شده و در جستجوی خوراک بیرون می آید.
    این حیوان حواس بسیار تکامل یافته ای دارد و علاوه بر حس بینایی قوی، به کمک قوه بویایی خود می تواند از فاصله چند صد متری به وجود دشمن پی ببرد.
    به گفته کارشناسان محیط زیست، گوزن زرد ایرانی به علت شکار بی رویه در دهه 30 به مرحله انقراض رسید و علاوه بر عامل شکار، تخریب جنگل ها به علت جمع آوری زغال و استفاده بیش از حد از مراتع برای تغذیه دام، زیستگاه های آن را بشدت مورد تهدید قرار داد و نسل آنها را رو به کاهش برد.
    آنان معتقدند با کنترل شکار بی رویه و کم کردن عوامل تهدید زیستگاهی در دامنه های زاگرس، می توان رویای خرامیدن گوزن های زرد در سایه سار جنگل های بلوط را بار دیگر به نظاره نشست و علاوه بر افتخار حفظ تنوع زیستی محیط زیست ایران سرمایه ها را برای جذب گردشگر علاقه مند به گونه های نادر حیات وحش در ایران افزایش داد.
    


    
 روزنامه جام جم، شماره 3399 به تاریخ 12/2/91، صفحه 15 (ایران)

/ 2 نظر / 44 بازدید
کوشان مهران

دوست گرامی خسته نباشید در زاگرس مرال و شوکا و گوزن زرد تا نیمه دوم قرن نوزدهم و پیش از ورود تفنگ های گلوله زنی سوزنی چون همری مارتین و ورندل به تعداد زیاد در جنگل های بلوط وجود داشت و به دلیل تنک بودن تاج پوشش جنگل و غنی بودن مرتع از شاخ و هیکب درشت تری در مقایسه با نمونه های شمال به احتمال بسیار زیاد برخوردار بودند. ( بویژه شاخ ) در کنار معرفی مجدد گوزن زرد در دنا می بایست فکری بحال احیای جمعیت قوچ اصفهان آن می شد که سال هاست نابود شده است . در منطقه شما در کنار آهو آیا جبیر هم وجود دارد ؟ آیا گرگ و شغال و سگ های بومی برای آهو مشکل آفرین می باشند ؟ شواهدی از گربه سانان چون کاراکال و گربه جنگلی بدست اورده اید ؟ وضعیت کفتار شما چگونه است ؟ در چه فصلی پرندگان شکاری بیشتر دیده می شوند ؟ پایدار باشی برادر

حسین

داداش ممنون از اطلاع رسانیتون آما کو گوش سنوا که ای کاش یه جایی واسه این شکار چی های عقده ای قرار می دادند که با پرداخت یک هزینه به شکار حیواناتی مشغول بشن که گونه های آن به وفور یافت می شود والا این آدم ها عقده شکار هستند یا باید مجبورشون کرد که یه کلاس فرهنگ سازی برن که این حیوانات زبان بسته بی دفاع در حال انقراض را نکوشن یا همون پیشنهاد اولی را بهش توجه کنن البته