نارضایتى محیط بانان از عدم حمایتهاى قانونى

همین نیروهاى زحمتکش به هنگام بروز درگیرى مسلحانه یا خطرات مشابه فقط قوانین کارمندان دولتى در مورد آنان اعمال مى شود.روز یکشنبه، ۴ بهمن ماه سال جارى، تعدادى از محیط بانان سازمان محیط زیست آذربایجان شرقى درحین گشت زنى در منطقه شکارممنوع ایلخچى واقع در دامنه هاى سهند با فردى مسلح به سلاح شکارى غیرمجاز درگیر مى شوند که فرد مذکور با شلیک دو گلوله از اسلحه دولول خود به سردو مأمور محیط بان ازمحل متوارى مى گردد.گرچه متهم با همکارى نهادهاى مختلف، شب همان روز دستگیرمى شود اما هم اکنون وضعیت جسمانى هردومحیط بان ۲۸و ۲۹ ساله بسیار وخیم گزارش مى شود.یکى از محیط بانان که حدود ۴۰ ساچمه در مغز وى فرورفته است به طور کلى بینایى خود را ازدست داده و مأمور دیگر نیز با گذشت ۱۴روز همچنان در کما به سرمى برد و امیدها براى زنده ماندن وى رفته رفته کمتر مى شود.

شایان گفتن است که به گفته منصور صفرزاده مسؤول روابط عمومى سازمان حفاظت از محیط زیست آذربایجان شرقى، تنها ظرف ۳ ماه گذشته بیش از ۵مورد شلیک و حمله مسلحانه به سوى مأموران این سازمان در استان صورت گرفته که خوشبختانه محیط بانان دیگر از درگیریهاى گذشته جان سالم به در برده اند.
البته چندى پیش مجلس با تصویب قوانینى محیط بانانى را که در درگیریهاى مختلف کشته مى شوند،شهید محسوب کرد اما سرنوشت زندگانهمچنان در هاله اى ازابهام قراردارد.به گفته کارشناسان، محیط بانان در درگیرى با افراد متخلف که اکثریت آنها را شکارچیان مسلح غیرقانونى تشکیل مى دهند از هیچ نوع قوانین حمایتى برخوردار نیستند و قوانین حمایت از نیروهاى نظامى و انتظامى نیز درمورد آنان مصداق پیدانمى کند.
این درحالى است که حدود ۲ ماه قبل محیط بانى در استان کهگیلویه و بویراحمد که در درگیرى مسلحانه با یک شکارچى غیرمجاز وى را ازپاى درآورده بود به اعدام محکوم شد!ازهمین روست که محیط بانان از آنچه که عدم حمایتهاى قانونى لازم از آنها گفته مى شود به شدت ناراضى و دلسرد شده و این سؤال را مطرح مى کنند که در صورت درگیرى درحین انجام وظیفه به راحتى محکوم مى شویم اما اگر درگیر هم نشویم پس فلسفه وجودى این نیروها چیست؟ازسوى دیگر هردو محیط بان مجروح بسترى شده در بیمارستان امام تبریز فاقد سلاح بودند و گذشته از این سؤال که چرا امکان تجهیز همه محیط بانان به وسایل دفاعى وجودندارد، این موضوع نیز مطرح مى شود که درصورت مضروب شدن متهم آیا سیل اعلام حمایتهاى کنونى دستگاههاى دولتى، قضایى از آنها صورت مى گرفت؟

آیا براستی حق کسانی که برای حفاظت از گستره طبیعی این سرزمین از جان مایه می گذارند حداقل امکانات دفاعی  برای آنها و زندگی راحت برای خانواده هایشان نیست . آیا پشتیبانی از محیط بانان در مواقعی که اینان با متعرضان به طبیعت ملی ایران درگیر می شوند ، کاری مشکل است .محیط بان وقتی این شغل را می پذیرد می داند که خطر و سختی زیادی را پذیرفته است . گشت ها و بی خوابیهای شبانه ، دور ماندن های طولانی از خانواده، درگیری با متخلفین در مکانهایی دورافتاده ، کوهنوردیها و پیاده رویهای طاقت فرسا گوشه ای از ماموریت های روزمره محیط بانان است . سختی این مسائل در برابر عشق و علاقه و وجدان بیداری که محیط بانان دارند ، بسیار ناچیز است. ولی آنچه همواره این قشر زحمت کش را مورد آزار قرار داده عدم حمایت دولتمردانی است که گاهی خود نیز در زمره متخلفین زیست محیطی قرار می گیرند. شاید یک از دلایلی که محیط بانان مورد بی مهری قرار می گیرند همین است. بارها بعضی از مسئولان به محیط بانان گفته اند: شما چکار می کنید . اصلا دید شفاف و مثبتی نسبت به محیط بانان وجود ندارد . حتی افراد محلی محیط بان را به چشم یک مزاحم می بیند . تا این نگاه ها اصلاح نشود و تا مسئولین نظام به فکر دلجویی از محیط بانان این سرزمین سبز نیفتند،شاهد اتفاقات این چنینی خواهیم بود . در انتها عاجزانه از مسئولین دلسوز این نظام الهی خواهشمندم  : 

   شما را به خدا تخریب طبیعت و نابودی حیات وحش ایران را جدی بگیرید بگذارید آیندگان به نیکی از ما یاد کنند .  

/ 15 نظر / 17 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهدی

یه سری به پست آخرم بزن و حتما بیا

دوستدار شکار وطبیعت

سلام محیط بان عزیز مطالب جالبی قرار دادی ولی ما هم میدونیم که تخریب محیط زیست دست شکارچیان هست و اگه حمایت قانونی از شما بشه خیلی از اینا بهتر میشه. من هم از شهرستان دلیجان هستم

مهسا

سلام وب لاگتون بسیار عالی است و بسیار عالی می نویسید . یه سری هم به من بزنید ممنون می شم . من لینکتون کردم شما هم اگه دوست داشتی منو به نام ایرانگردی و جهانگردی با دوچرخه لینک کنید با سپاس از شما

مشرفی

به کمپین " تلاش برای نجات دریاچه ارومیه " بپیوندید. http://chychest.blogfa.com/post-7.aspx

شایان

یاد جاوید نام یحیی شاهکوه محلی جاودان. ولی دشوارترین کار برای امروز ما اینست که اقلیتی هستیم در چنگال نادانی اکثریت. آنانکه برایشان جنگل و بزرگراه یکیست و استخر سرپوشیده برتر از تمامی رودها و اکوسیستم بی همتایشان و دانشمندانمان نیز اکنون هم آوا با آنان سرود نابودی طبیعت را می خوانند. به من هم سر بزن. لینکتو گذاشتم. پیروز باشید و همانند زیست بوم بی همتای ایران سربلند.

شایان

یاد جاوید نام یحیی شاهکوه محلی جاودان. ولی دشوارترین حال، امروز ماست که اقلیتی هستیم در چنگال نادانی اکثریت. آنانکه برایشان جنگل و بزرگراه یکیست و استخر سرپوشیده برتر از تمامی رودها و اکوسیستم بی همتایشان و دانشمندانمان نیز اکنون هم آوا با آنان سرود نابودی طبیعت را می خوانند. به من هم سر بزن. لینکتو گذاشتم. پیروز باشید و همانند زیست بوم بی همتای ایران سربلند.

حافظان پریشان

تیغه های آهنین ماشین های راه سازی این بار نگین فیروزه ای سرزمین فارس را هدف قرار داده اند. زیباترین دریاچه آب شیرین ایران «پریشان» در شهرستان کازرون بدون اخذ هرگونه مجوزی مورد هجوم ماشین های راهسازی قرار گرفته. شما نیز با امضا بیانیه «حمایت از تالاب بین المللی پریشان» به جمع مدافعان زیست محیطی و علاقمندان محافظ این گنجینه ی جهانی که به عنوان «ذخیره گاه زیستکره» نیز محسوب می شود، بپیوندید. آدرس جهت امضا: http://parishanlake.blogfa.com/page/petition.aspx لینک خبر در خبرگزاری مهر: http://www.mehrnews.com/fa/NewsDetail.aspx?pr=s&query=پریشان%20&NewsID=822719 لطفا به هر شکل ممکن این پیام را به اطلاع سایر دوستداران محیط زیست ایران نیز برسانید..

بی وین سبز

سلام خوبي ؟ وبلاگ بسيار خوبي داري همين طور که تو وبلاگ ها داشتم ميگشتم وبلاگ شما رو ديديم گفتم يک نظري بدم و تشکر کنم از شما به خاطروبلاگ خوبتون. اگه موافق باشي با هم تبادل لينک کنيم ؟ اگه موافقي منو به عنوان اخبار روز فوتبال وپیش بینی فوتبال لينک کن و سپس به وبلاگم بيا و با دادن نظر آدرس وبلاگ و عنوانتو بده تا لينکت توي وبلاگم ثبت بشه. موفق و پيروز باشيد. منتظر حضور گرمت هستم. www.bwinsabz.blogfa.com

غریب دوست

آیا به دنبال راه حلی ساده و عملی برای افزایش آمار وبلاگ یا وبسایت خود هستید؟ آیا به دنبال راه حلی ساده و عملی برای افزایش فروش محصولات خود دارید ؟ آیا از گران بودن قیمت تبلیغات یا فرستادن ایمیل تبلیغاتی خسته شده اید؟ در این مجموعه آموزشی به طرز کاملا عملی به شما یاد میدهیم : 1- چگونه پیج رنکمان را در گوگل بسیار سریع به 10 برسانیم . 2- چگونه بدون ارسال هیچ مطلبی در وبلاگ یا سایتمان روزانه بالغ بر 10000 بازدید کننده داشته باشیم. 3- چگونه بینندگان سایتمان را مجبور بدیدن تبلیغات خودمان و خرید محصولاتمان بکنیم و انگیزه آنها را بتحریک در بیاوریم. 4- چگونه بدون داشتن هیچ لیست ایمیلی شخصی افراد !!! سرور اصلی یاهو را مجبور به ارسال ایمیل تبلیغاتی INBOX ی كنیم 5- چگونه ده ها میلیون ایمیل را مطعلق به ایرانیان را جمع آوری کنیم و آنها را مجبور به دادن ایمیلشان بما بکنیم. بجای اینکه هزاران و میلیونها تومان برای تبلیغ سایت یا محصول خود به سایتهای پر بازدید بپردازی فقط مبلغ بسیار ناچیزی برای خرید این بسته آموزشی صرف کرده و جلوی ضرر و زیان را بگیرید. >>>> http://cdmc.mihanblog.com/post/534 <<&lt

امین محمودی

واقعا برای این همه فجایع زیست محیطی چه می شود کرد؟ یوز پلنگ ایرانی که در خلخال دیده شده هر لحظه ممکن است کشته شود