نخستین تصمیم زیست محیطی دولت یازدهم رقم خورد؛

پایبندی رئیس جمهور به یک وعده انتخاباتی؛ اول تشکر و بعد گلایه!

به گزارش «تابناک»، هنگامی که خبرنگار واحد مرکزی خبر در انتهای نخستین نشست هیات دولت به سراغ رئیس جمهور رفت تا از جزئیات این نشست مطلع شود، شاید کمتر کسی به یاد داشت که وعده های انتخاباتی دکتر روحانی در سفر به نقاط مختلف کشور چه بوده ولی رئیس دولت در انتهای سخنانش یادآوری کرد که یکی از وعده هایش را به اجرا در آورده و به ذکر توضیحاتی مختصر در این باره بسنده کرد.

ماجرا ، به وعده در دستور کار قرار دادن معضل خشک شدن دریاچه ارومیه در نخستین نشست هیات دولت بود که پر واضح است شرط ادای آن، انتخاب وی به عنوان رئیس جمهور بود که محقق شده است.

در این نشست که بیش از سه ساعت به طول انجامید، پس از سخنان رییس‌جمهور و قرائت منشور اخلاقی دولت، مباحثی برای بهبود وضعیت معیشت مردم مطرح و تصمیماتی اتخاذ شد تا پس از آن، راهکار نجات دریاچه ارومیه مورد بحث و بررسی قرار گرفته و در انتها تشکیل کارگروهی ویژه مصوب شود.

هیات دولت در این جلسه مصوب کرد که کارگروه نجات دریاچه ارومیه با مسئولیت وزیر نیرو و با عضویت وزرای جهاد کشاورزی و کشور و همچنین رییس سازمان حفاظت محیط زیست و نماینده معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ایجاد شود.این کارگروه ماموریت یافت با استفاده از سوابق مطالعات و اقدامات قبلی به عمل آمده در این زمینه و بررسی‌های تخصصی و میدانی بیشتر، ظرف دو ماه راهکارهای نجات دریاچه ارومیه را تدوین و جهت تصمیم‌گیری نهایی به دولت ارایه کند.
 
بدین ترتیب نه تنها وعده رئیس جمهور محقق شد، بلکه زمان سررسید برونداد این تصمیم برای اجرایی شدن عملیات نجات دریاچه هم تعیین شد تا ماجرای احیای نگین فیروزه ای کشور از مرگ تدریجی، نه در قالب طرح های خلق الساعه، که بر مبنای کار کارشناسی و با بهره گیری از مطالعات و اقدامات قبلی کلید بخورد.

اینجاست که باید فارغ از نتایج احتمالی که می‌تواند بی نقص بوده و یا با انتقاداتی مواجه شود، باید از عمل رئیس جمهور به وعده انتخاباتی اش تشکر کرد ولی این تمام ماجرا نیست چراکه یکی از ارکان کارگروه که چه بسا موثرترین رکن در رقم خوردن اتفاق کارشناسی خواهد بود، در نشست هیات دولت حضور نداشت!

کافی است یک بار دیگر فهرست اعضای کارگروه نجات دریاچه ارومیه را بازخوانی کنیم تا دریابیم که رئیس سازمان محیط زیست هنوز تعیین و معرفی نشده و به تبع آن، غایب بزرگ بحث دولت مردان درباره بزرگترین دریاچه کشور بوده است.

همین گزاره کافی است تا این گلایه را مطرح کنیم که براستی چرا رئیس این سازمان هنوز معرفی نشده و رئیس جمهور هم توضیحی درباره این پست خالی مانده و معاونِ تعیین نشده خود ارائه نکرده تا دوست داران محیط زیست و همگان از سردرگمی خلاصی بیابند؟

آیا این مهم که قطعا با توجه به نخستین تصمیم زیست محیطی اتخاذ شده توسط دولت یازدهم، از سر بی توجهی نبوده، نمی‌تواند به عنوان عاملی مشکل آفرین در راه یافتن راهکار موثر برای نجات دریاچه، به ویژه با آغاز شدن مدت تعیین شده برای ارائه راهکار، به شمار آید؟

منبع : تابناک

البته من بر این باورم که انتخاب رئیس سازمان محیط زیست ،گرچه طولانی شده ولی انتخابی خواهد بود برپایه تدبیر و اعتدال ،به امید پروردگار روزهای خوبی برای محیط زیست کشور عزیزمان رقم خواهد خورد.....

انشالله

/ 0 نظر / 35 بازدید