قاتل خرس های سمیرم آزاد شد

  خبر آنلاین : متهم ردیف اول کشتار خرس ماده و دو توله اش 30 میلیون وثیقه داد وآزاد شد، ولی متهم ردیف دوم، همچنان فراری است

دادستان سمیرم امروز گفت متهمی که به خاطر کشتن 3 قلاده خرس، دستگیر شده بود، وثیقه را به دادگاه داده و آزاد شده است. به گزارش خبرآنلاین و به نقل از ایمنا ایرج ربیعی درباره سرنوشت متهم ردیف 2 این پرونده اظهار کرد: "این متهم، از عشایر ترک منطقهجنایت سمیرم است و در حال حاضر متواری شده. ماموران اداره اطلاعات، نیروی انتظامی و محیط زیست شهرستان سمیرم در حال تعقیب او هستند."کشتار خرسهای سمیرم در روستای "شمس آباد ونک" و انتشار فیلم این کشتار وحشتناک، موجی از انتقادات را متوجه سازمان محیط زیست و قانونگذاران کرد.
در فیلم منتشر شده توسط شکارچیان خشن، خرس قهوه‌ای ماده به نحو وحشیانه در مقابل دو توله کوچکش کشته می شود و سپس قتل توله‌ها، دریدن شکم هایشان و چرخاندن آنها، نشان داده می شود. حقوقدانان می گویند درباره مجازات کشتار غیر قانونی یا شکار بدون مجوز جانواران، قانون، بسیار آسانگیر شده است.
مطابق قانون، شکارچیان غیر مجاز در قانون به 6 ماه تا 3 سال حبس و یا به پرداخت 150 هزار تا یک میلیون و 800 هزار تومان جریمه نقدی محکوم می‌شوند. در رویه دادگاه های فعلی نیز اخذ جریمه، بیش از محبوس کردن افراد، مورد توجه قرار گرفته.
دادستان سمیرم می گوید متهمی که با پرداخت وثیقه 30 میلیون تومانی آزاد شده، بدون دستگیری متهم ردیف دوم، قابل تعقیب بیشتر نیست. ربیعی دراین باره توضیح داده: "تعیین و اجرای حکم قانونی برای متهم ردیف اول بدون دستگیری متهم ردیف دوم امکان پذیر نیست برای همین باید در انتظار دستگیری متهم یاد شده و اخذ توضیحات او بود."
این مقام قضایی درباره پرونده های متعدد شکار غیرقانونی در سمیرم می افزاید: "در شهرستان سمیرم پرونده‌های متعددی درباره شکار غیر مجاز کبک،‌اردک و دیگر گونه‌های جانوری که تحت حفاظت محیط زیست بوده‌اند وجود داشته ولی موردی مانند کشتار و یا شکار خرس تا قبل از این پرونده مشاهده نشده بود."
کشتار و شکنجه خرس‌ها در اواخر بهار امسال روی داد ولی در تابستان بود تصاویر آن که توسط عاملان تهیه شده بود انتشار یافت و نهایتا در شهریورماه موضوع به رسانه‌ها کشیده شد و عوامل این اقدام دستگیر شدند.
اواخر شهریورماه، ربیعی در گفتگو با خبرنگاران از زندانی بودن متهم اصلی کشتار در زندان شهر شهرضا خبرداده بود.

/ 5 نظر / 25 بازدید
علیرضا

سلام من خودم شکار میرم وشکارچی هستم ولی جای تاسف داره که دراین موارد اینقدر قانون سهلنگاره

سهرابی

با سلام وبلاگ جالبی دارید من هم محیط بانم سری بزنید میتونم بپرسم شما محیط بان کجا هستید

سید امیر

سلام وبلاگ خوبی دارید و پشت کار خوبی موفق باشی

سردرگم

سلام. خسته نباشی از وقتی این خبر رو شنیدم اخبار رو پیگیرم تا ببینم قاتلان بیرحم رو چیکار می کنه این دولت فخیمه که تا الان گذاشتن راست راست اینا بگردن. یعنی چی چون اون یکی گیر نیافتاده این رو ول کردن. اینا جنایتکارن. شکار خوبه به شرط اینکه شکارت رو زود خلاص کنی زجر نکشه و از شکارت استفاده کنی. من که شرمنده ام از انسان بودنم.

ارش

وقتی قانون بازدارندگی لازم رو نداره و همیشه با متخلفان واقعی با عطوفت و گذشت برخورد میشه نتیجش میشه این