هر محیط‌بان آذربایجان شرقی از 8 هزار هکتار منطقه حفاظت می‌کند

مخاطرات این حرفه حتی برای مدیران و مسئولان بخش‌های دولتی نیز پوشیده است.

علیرضا بیگی با اشاره به توجه ویژه دولت به بخش محیط زیست در سیاستگذاری‌های کشور گفت: در کلیه مصوبات هیئت دولت اصل رعایت حرایم زیست محیطی و پرهیز از هرگونه تخریب مورد تاکید قرار گرفته و در سطح استان نیز بسیاری از پروژه‌های پیشنهادی به دلیل تناقض با مقررات محیط زیست مورد مخالفت قرار می‌گیرد.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به عدم تناسب میان تعداد محیط بانان استان آذربایجان شرقی با سطح مناطق مورد حفاظت افزود: متأسفانه تعداد محیط بانان استان حتی با نرم‌ها و استانداردهای ملی نیز فاصله دارد به طوریکه برابر استانداردهای ملی بایستی برای هر 5 هزار هکتار یک نفر محیط‌بان داشته باشیم که این رقم برای هر محیط بان در استان ما، 8 هزار هکتار است.

وی با اشاره به رشد مطلوب و ارتقاء جایگاهی سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان سازمانی جوان در بدنه دولت تصریح کرد: توجه به محیط زیست و حقوق نسل های آینده نشانه بالندگی، رشد اجتماعی و بلوغ فکری یک ملت و دولت است که این توجه بایستی با تشریک مساعی و همکاری همه سازمان های دولتی و غیردولتی رشد صعودی خود را ادامه دهد.

استاندار آذربایجان شرقی با تکریم شهدا و جانبازان عرصه محیط زیست توجه به حقوق معنوی آنان را مورد تأکید قرار داده و افزود: شهادت در راه حفاظت از طبیعت و انفال خدادادی، نشانگر وظیفه شناسی، اعتقاد قلبی به انجام وظیفه سازمانی و شجاعت مثال زدنی محیط بانان است.

وی در خاتمه سخنان خود بر پیگیری ارتقاء سطح مناطق حفاظت شده استان و اجرای مصوبات زیست محیطی سفرهای هیئت دولت تأکید و با تقدیر از روحیه پرتلاش و پیگیرانه مدیرکل حفاظت محیط زیست استان، خواستار همکاری فرمانداران و مدیران دستگاه های مرتبط با محیط زیست شد.

بیوک رئیسی مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی نیز در ابتدای این دیدار با اشاره به اهمیت حفاظت از گونه های گیاهی و جانوری در عرصه های طبیعی گفت: حفاظت از محیط زیست بدون شناخت کافی از ارزش های علمی و اقتصادی گونه ها و منابع طبیعی چندان اثربخش نبوده و به مثابه حفاظت کورکورانه خواهد بود؛ به همین لحاظ ارتقاء سطح علمی محیط بانان در دولت نهم مورد توجه و تصویب دولت قرار گرفت به طوری که امروزه همه محیط بانان جذب شده، با مدرک تحصیلی کاردانی مرتبط و آشنا با فنون و علوم کاربردی همچون Gps و رایانه هستند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی با بیان این مطلب که همه پاسگاه‌های محیط‌بانی به خودروهای کمک دار و موتورسیکلت‌های صحرایی و انواع تجهیزات فردی مجهز هستند، گفت: در سال جاری بالغ بر 8 میلیارد ریال اعتبار برای ساماندهی مناطق تحت مدیریت و ارتقاء کیفیت پست های حفاظتی هزینه کرده‌ایم.

وی از پایان عملیات احداث مرکز آموزش محیط‌بان استان آذربایجان شرقی در منطقه آینالو خبر داد و افزود: علاوه بر محیط بانان جدیدالاستخدام، همیاران افتخاری محیط زیست نیز با مبانی و اصول اولیه حفاظت از طبیعت آموزش داده خواهند شد.
انتهای پیام/ر

منبع:http://news.veyq.ir

/ 0 نظر / 14 بازدید