«اجلاس مردم» به دور از هیاهوی اجلاس سیاستمداران

 
اجلاسی برای عدالت اجتماعی و زیست‌محیطی
نکته جالب در این اجلاس، تنوع برنامه‌های موجود بود. از دستورالعمل آشپزی برای گیاهخواران و روش تولید تی‌شرت‌های اعتراضی گرفته تا برپایی جلسات و بحث و گفت و گو در خصوص معضلات زیست‌محیطی جهان. در وب سایت رسمی این برنامه، نام اصلی آن «اجلاس مردم برای عدالت اجتماعی و زیست‌محیطی» عنوان شده بود.  برگزار کنندگان آن را جامعه مدنی جهانی معرفی کرده و هدف از برگزاری آن، استفاده از فرصت اجلاس ریو برای «نشان دادن مشکلات جدی که انسانها با آنها روبرو هستند» و «نمایش قدرت مردم سازماندهی شده در برابر قدرت سیاسی» بیان شده است.
یکی از برگزار کنندگان این اجلاس در پاسخ به این پرسش که چرا به موازات اجلاس ریو این برنامه را برگزار کرده‌اید پاسخ داد که در اجلاس سازمان ملل جز حرف‌ها و وعده‌های توخالی چیز دیگری نمی‌‌توان شنید و به نظر ما برگزاری این اجلاس توسط مردم می‌تواند نشان اعتراض بزرگی باشد برای دولتمردان که وقت حرف زدن تمام شده است و باید اقدام و کاری برای حل مشکلات زیست‌محیطی جهان انجام داد. 
 
اجلاسی با استفاده از انرژی های پاک
در گوشه‌ و کنار  این اجلاس که بیشتر شبیه به یک نمایشگاه بزرگ بود، هر کسی مشغول کاری بود تا مباحث زیست‌محیطی به صورت عملی به بازدیدکنندگان منتقل شود. گروهی نمایش موزیکال برگزار می کردند و گروهی مشغول آموزش کودکان بودند و در گوشه‌ای دیگر سازه‌ای از زباله بنا شده بود. در قسمتی دیگر از این اجلاس فروشگاه بزرگی برپا بود تا محصولات غذایی و پوشاک سازگار با طبیعت را به مخاطبان ارائه کند. 
جلسات در چادرهای خیمه مانند و با استفاده از نورطبیعی برگزار می‌شد. چادر Greenpeace انرژی مورد نیاز کامپیوترها و وسایل برقی خود را از سلول‌های خورشیدی تامین می‌کرد و یکی از چادرهای دیگر انرژی مورد نیاز خود را به وسیله چهار دوچرخه نصب شده در بیرون چادر به دست می آورد؛ بازدیدکنندگان به صورت داوطلبانه در صف می‌ایستادند تا با رکاب زدن انرژی مورد نیاز را تولید کنند. 
نکته جالب دیگر این بود که اکثر جلسات به زبان پرتغالی (زبان رسمی کشور برزیل) برگزار می‌شد و گویا مخاطب اصلی برنامه‌ها، مردم محلی و شهروندان برزیلی بودند و سعی می‌شد تا از طریق اطلاع رسانی و انتقال پیام به آنها تغییری در تعامل مردم عادی بامحیط‌زیست و محیط پیرامونشان به وجود آورند. ‌
همچنین در روزهای پایانی اجلاس ریو، این مکان تبدیل به محلی برای نشان دادن اعتراضات و راهپیمایی‌ها شده بود و سازمان‌های غیردولتی قرارها و برنامه‌هایشان را در این مکان ترتیب می‌دادند. 
البته نگاهی بدبینانه به این اجلاس هم وجود داشت و گروهی معتقد بودند که هدف این اجلاس جلوگیری از تکرار اتفاقات ده سال پیش در ژوهانسبورگ و دور کردن اعتراضات از محل اصلی کنفرانس ریو بوده است تا گروه های معترض انرژی و اعتراضاتشان را در جایی دیگر تخلیه کنند تا مشکل امنیتی برای کنفرانس اصلی به وجود نیاید.
با این حال اجلاس مردم با هر نیتی که برگزار شد، فرصت مناسبی برای اطلاع رسانی به مردم عادی بود که کمتر دغدغه ذهنی اینگونه مسائل را دارند و همراه با یک اجلاس بزرگ شاهد همایشی مردمی با موضوع محیط‌زیست و توسعه پایدار در شهرشان بودند و توانستند همزمان با رویدادی بین‌المللی که امکان حضور در آن را نداشتند، در اجلاسی مشابه شرکت و آگاهی و دانش خود را در این خصوص بالا ببرند و با اینگونه مباحث پیوند و ارتباط برقرار کنند. 
کسی چه می‌داند شاید که شرکت کنندگان در اجلاس مردم احساس فایده و رضایت بیشتری از حضورشان نسبت به شرکت‌کنندگان اجلاس ریو+20 داشته باشند!

منبع سبزپرس

/ 4 نظر / 25 بازدید
موذن

[گل][گل] سلام [گل][گل] با تشکر و قدردانی از ابراز محبت عالی فرصت مغتنمی است که لحظاتی را مهمان سفره پر مهرتان باشم و لذت کافی ببرم . تلاش ارزشمندتان در صیانت از سرمایه های ملی این کشور ستودنی است . خداوند در همه حال نگهدارتان باد خوشحال خواهم شد که باز هم به ما سری بزنید در وبلاگ ما مطالب مناسب با علاقه شما یافت می شود بهترین ها را در همه حال برایتان آرزومندم

سجاد

سلام مگه شما هم اونجابودی؟ من بروزم منتظر شما هستم[گل][گل]

موذن

سلام ضمن تبریک میلاد خجسته مولا با مطالب : رودخانه ها در گلستان تهدید یا فرصت ؟ / یک میلیارداز بیت المال برای شش ماه توپ هوا کردن / به روزم . به ما هم سر بزنید

حبیبی

من هم فکر می کنم اجلاس دوم جالب تر بوده