راهی به سوی پاسداری پایدار از طبیعت ایران

متنی که در پی خواهد آمد، بقلم استاد عزیز، جناب آقای محمد درویش نگارش یافته و به موضوعی می پردازد که مهمترین اصل از حفاظت محیط زیست است.کاری که هزینه آنچنانی ندارد و سالهاست که به فراموشی سپرده شده. بازنشر این متن شاید بتواند افرادی را که توانایی تاثیرگذاری بروی تصمیمات کلان این حوزه را دارند تشویق به اعمال آن کند:

محمد درویش   " شاید یکی از بیشترین و پرتکرارترین ترجیع بندهایی که اغلب در سخن بسیاری از مسوولان، نخبگان، پژوهشگران و کارشناسان حوزه محیط زیست می شنویم، آن است که برای دستیابی به جامعه یی برخوردار از محیط زیستی پویا و با نشاط، باید از کودکستان ها و دبستان ها شروع کرد. باید کوشید تا کودکان و نونهالان جامعه را، همان زمان که با واژگان و فضیلت هایی چون خداوند، مادر، پدر، محبت، عشق، میهن و صداقت آشنا می شوند و نسبت به آنها دلبستگی می یابند، با ارزش هایی چون درخت، آب، خاک، هوا، تالاب، کوهستان، بیابان، جنگل، یوزپلنگ، آهو، گوزن و. . . نیز آشنا ساخت. با این وجود و با وجود چنین دانستگی ارزشمندی، عملاکمتر شاهد نمودی عینی و بیرونی از تحقق این هدف و آموزه در سطح جامعه بوده و متاسفانه باید بپذیریم که میزان استقبال نهاد متولی آموزش و پرورش کشور از این مهم نیز، چندان رضایت بخش نبوده و عملاکمترین رغبت ممکن را به این مهم در طول این سال ها از خود نشان داده است. چنین است که چندی پیش در فرصتی که پیش آمد، موضوع را از طریق روابط عمومی و امور بین الملل سازمان حفاظت محیط زیست به آقای دکتر زکریا یازرلو و همکاران شان در معاونت آموزش و پژوهش این سازمان منتقل کرده و پیشنهاد دادم این مهم از طریق سازمان حفاظت محیط زیست پیگیری شده و همان گونه که آن سازمان، سالانه به برخی از صاحبان مشاغل صنعتی، جوایزی تحت عنوان صنعت سبز اهدا می کند، ضمن شناسایی و معرفی آن گروه از مدارسی که به صورت داوطلبانه درس محیط زیست را برای دانش آموزان خود ارائه می دهند، به بهترین آنها جوایزی را اختصاص دهد تا به این ترتیب، موجی جدید راه افتاده و مدیران مدارس با همکاری اعضای هیات امنا و انجمن اولیا و مربیان خویش، اقدام به راه اندازی این دروس بکنند. خوشبختانه این پیشنهاد مورد توجه و استقبال جناب یازرلو که خود از مدیران باسابقه وزارت آموزش و پرورش هستند قرار گرفت و هفته گذشته در سیزدهمین روز از اسفند 1391، نخستین بازدید از یکی از دبستان های شهر تهران با نام فرهنگ سعادت انجام گرفت که در این بازدید، علاوه بر ایشان، سرکار خانم دکتر زهرا جواهریان (مدیرکل دفتر پژوهش و توسعه پایدار) آقای دکتر حیات غیب (معاون دفتر آموزش و مشارکت مردمی) و آقای دکتر مرتضایی (مدیرکل آموزش و پرورش منطقه 2 تهران) حضور داشتند و نگارنده به چشم خویش دید که چگونه این هیات از شنیدن پاسخ های محیط زیستی کودکان 9 ساله، 10 ساله، 11 ساله و 12 ساله این مدرسه به شوق آمده و مسرور شده بودند: مدرسه یی که سه سال است به صورت داوطلبانه و از مقطع سوم تا ششم ابتدایی درس محیط زیست را به دانش آموزانش توسط آموزگارانی علاقه مند و متخصص چون خانم ها حیدری، گل آور و درودیان و با حمایت مدیری جوان به نام آقای قاسم پور ارائه می دهد و اینک اغلب آنها به قول دکتر یازرلو، نه تنها می دانستند که چرا حفظ محیط زیست اهمیت دارد، بلکه می توانستند این اهمیت را به مخاطب خویش هم با اعتماد به نفسی شگفت آور نمایش دهند."
    
    
     
 روزنامه اعتماد، شماره 2638 به تاریخ 21/12/91، صفحه 13 (جامعه) 

/ 1 نظر / 19 بازدید
گارد کوهستان

با سلام ودرود وخسته نباشید این پروسه بسیار عالی ودر سطح کشور های توسعه یافته می باشد ولی شما می توانید اشنا کردن بچه های دبستانی را با محیط زیست در گردش های علمی واردوهایی که در مدارس برگزار می شود پیشنهاد دهید که محیط زیست را بهتر درک کنند