آیا میدانید فرق پلنگ و یوزپلنگ چیست؟

نخودی رنگ است که با خالهای ریز و درشت پوشیده شده است .بسیاری از مردم آنها را با پلنگ اشتباه می گیرند اماتفاوت بارز این دو حیوان در شکل خال هاست . در یوزها خالها تو پر و گرد بوده در حالی که در پلنگ خال های بدن درشت و تو خالی و به شکل گل است. یکی دیگر از ویژگی های بارز ظاهری یوز وجود نوار سیاه رنگی است که در ناحیه صورت از گوشه چشم به گوشه دهان امتداد پیدا کرده است که به آن خط اشکی می گویند .

 

پلنگ(Leopard)

 

 

یوزپلنگ(Cheetah)

   یوزها قهرمانان سرعت در میان حیوانات هستند . بدن بلند و کشیده ، ستون فقرات انعطاف پذیر ،کبد وقلب بزرگ و ظرفیت زیاد شش ها این امکان را به یوزها می دهد تا ظرفیت مدت بسیار کوتاهی سرعت خود را به ۱۱۰ کیلو متر در ساعت برسانند.

  زیستگاه اصلی یوز در دشت های باز و تپه ماهورهای واقع در مناطق استپی و بیابانی است . غذای اصلی این حیوان را آهو ، جبیر، قوچ ، میش ، کل و بز و خرگوش تشکیل می دهد که امروزه جمعیت آنها نیز به شدت در حال کاهش است .

  برخلاف تصور اکثر مردم ، یوزها حیوانات آرامی هستند و هرگز به دامهای اهلی حمله نمی کنند . اما یوز آسیایی با پسر عموی خود در دشت ها و ساواناهای آفریقای متفاوت است و متاسفانه کمتر از یوز آفریقایی به آن توجه شده است.

 

http://mylittlecat.persianblog.ir/post/126

 

تهیه شده توسط : مصطفی بیگلر فدافن

 منبع:http://www.greenuniverse7.com

/ 0 نظر / 19 بازدید