در پی درخواست هند مبنی بر مبادله شیر این کشور با یوزپلنگ ایران، رئیس کارگروه ویژه گربه سانان اتحادیه جهانی حفاظت( IUCN ) ‌خروج یوزپلنگ از ایران را با توجه به جمعیت محدود این گونه خطرناک توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، "اورس برایتن موزر" که در نشست مشترک دانشمندان جهان با کارشناسان ایرانی برای تدوین برنامه عمل حفاظت از یوزپلنگ ایرانی در سوییس حاضر شده بود، ‌در حاشیه این نشست و در پاسخ به اینکه آیا احیای این گربه ها بین دو کشور ایران و هند عملی است، گفت: این یک سوال مهم است که نیاز به بررسی رویکردها، فرصت ها و چالش ها دارد. میراث طبیعی ایران، دارای 10 گونه گربه سان بوده که تنوع قابل توجهی است. دو گونه از آنها امروزه منقرض شده اند که ببر مازندران و شیر ایرانی بوده اند. سومین گونه، یوزپلنگ آسیایی شدیداً در معرض خطر انقراض است.

اورس برایتن موزر گفت: یوزپلنگ آسیایی تنها در ایران باقی مانده در حالی


که شیر ایرانی تنها در هندوستان باقی مانده است. دو جمعیت باقی مانده در دو وضعیت کاملاً متفاوت زندگی می کنند. جمعیت یوزپلنگ در ایران احتمالاً بیش از 100 قلاده نیست که عمده آنها به صورت پراکنده در کویرهای مرکزی ایران زندگی می کنند، اما 350 قلاده شیر ایرانی باقیمانده همگی به صورت متراکم در جنگل "گیر" در ایالت گجرات هندوستان زندگی می کنند.

این کارشناس حیات وحش افزود: این جمعیت در یک زیستگاه محدود زندگی می کنند و توانایی گسترش ندارند. به این ترتیب، خروج سرمایه ارزشمند یوزپلنگ از ایران می تواند بسیار خطرناک باشد در حالی که جا به جایی شیر ایرانی از جنگل گیر، بسیار خوشایند و مفید است.

این متخصص گربه سانان افزود: گذشته از این، جمعیت خوبی از شیرهای ایرانی در باغ وحش های باقی موجود هستند؛ اما هیچ یوزپلنگ آسیایی در اسارت کامل در باغ وحش ها وجود ندارد.

بررسی اولیه از پتانسیل زیستگاه های هندوستان، نشان می دهد که تکه های زیستگاهی مناسبی برای یوزپلنگ در شمال غرب این کشور باقی مانده است. اما این زیستگاه ها شرایط بسیار متفاوتی با زیستگاه اصلی یوزپلنگ آسیایی در ایران دارند. در حالی که معلوم نیست چقدر فضا برای معرفی مجدد گونه شیرایرانی، مثلاً در جنوب شرق ایران وجود دارد. من نمی توانم در اینباره چیزی بگویم. تاکید می کنم، ما برای پاسخ به این سوال نیاز به مطالعه دقیق و گسترده داریم .

تاکنون چندین بار هندی ها از ایران درخواست مبادله یوز با شیر این کشور را داشته اند و آخرین درخواست هندی ها برای دریافت یوزپلنگ ایرانی مربوط به سال گذشته است.

منبع:http://mehrnews.com