حدود 3 ماه پیش1389/7/24 (8:29)

علیرضا خلیلی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به تدوین بیمه مسئولیت مدنی برای حمایت از تمامی محیط بانان کشور تاکید کرد: در تمام کشور محیط بانانی که مشکل قضایی داشتند از زندان آزاد شده اند و تنها سه محیط بان در کهگلیلویه و بویراحمد در زندان هستند و محیط بان اسد تقی زاده همچنان منتظر رای دادگاه تجدید نظر است.

 اسد تقی زاده محیط بان اداره محیط زیست کهگلیویه و بویراحمد که در شهریور سال 86 به دلیل درگیری با پنج شکارچی متخلف و حرفه ای در منطقه حفاظت شده دنا در زندان به سر می برد در حالی منتظر ...

 


دادگاه نهایی تجدید نظر برای رد یا تائید حکم قصاص خود است که در حین انجام ماموریت تمامی مجوزهای قانونی را در اختیار داشته است.

بررسی پرونده این محیط بان که در سالهای اخیر به دلیل برخی اختلافات محلی و مشکلات فرهنگی در استان همچنان بلاتکلیف است نشان می دهد که این محیط بان به همراه همکاران خود در حین انجام ماموریت تمامی مجوزهای لازم را برای برخورد با متخلفان و حفاظت از محیط زیست در اختیار داشته اند.

مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان محیط زیست کشور درباره پرونده این محیط بان گفت: این محیط بان مجددا حکم اعدام گرفته و منتظر تائید نهایی است با این حال با پیگیری رئیس سازمان محیط زیست دادگاه هم ارض در این باره تشکیل شده و منتظر رای نهایی هستیم.

علیرضا خلیلی  تاکید کرد: خانواده مقتول اصرار بر قصاص دارند و سازمان همچنان پیگر پرونده این محیط بان است تا بر اساس قانون از حقوق از دست رفته اش دفاع کند.
 
پیگریهای خبرنگار مهر حاکی از آن است که حکم اعدام این محیط بان چندین بار در استان نقض شده و دوباره تائید شده است و در نهایت دادگاه بدوی رای به حکم اعدام محیط بان اسد تقی زاده داده است. این حکم برای تجدیدنظر در دیوان عالی کشور  است.  

با این حال پرونده محیط بان تقی زاده همچنان بلاتکلیف است و نظر قاضی پرونده در چگونگی رای صادره بسیار موثر است که به گفته علیرضا خلیلی مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان محیط زیست، مذاکرات رئیس سازمان محیط زیست با دستگاه قضایی برای حمایت از محیط بان بر اساس قانون در مراحل مطلوبی است.

متخلفان در منطقه حفاظت شده دنا که یک کل وحشی را در ارتفاع سه هزار متری شکار کرده بودند با مقاومت شدید محیط بانان محیط زیست مواجه می شوند و برای فرار از مهلکه به سمت محیط بانانی که آنها را تعقیب می کردند شلیک می کنند و محیط بانان نیز به حمله آنها پاسخ می دهند که این زد و خورد منجر کشته شدن یکی از متخلفان مسلح می شود.

پس از این حادثه سازمان محیط زیست برای این محیط بان سه وکیل اختیار می کند اما حکم صادره از سوی قاضی این محیط بان را محکوم به اعدام کرده است.

این در حالی است که به استناد اظهارات بادام فیروز مدیرکل وقت اداره محیط زیست کهگلیویه و بویراحمد، محیط بان تقی زاده در حین درگیری با اشرار مجوز حمل سلاح و کارت ضابط دادگستری و گواهی آموزش نظامی به همراه سایر مدارک را در اختیار داشته و به لحاظ قانونی تنها انجام وظیفه کرده است. 

رای صادره از سوی قاضی پرونده مورد اعتراض سازمان محیط زیست قرار دارد و رئیس سازمان محیط زیست دیدارهایی را برای حل این مسئله با مدیران قضایی کشور داشته اگرچه حکم صادره به دیوانعالی کل کشور برای رسیدگی ارسال شده و منتظر آخرین دستورات است.

 


منبع:http://www.not.ir