تاکنون113 نفر از محیط بانان زحمتکش این دیار درراه حفاظت ازطبیعت خدادی ایران عزیز شهید شده اند،شهدایی که مطمئناً هرکدام جایگاهی رفیع نزد پروردگار خود دارند و افتخار ما در لباس محیط بانی نیز این بوده و هست که این شهیدن والامقام از همکاران ما و به نوعی باعث افتخار و سربلندیمان می باشند.
 یادواره های متفاوتی در بزرگداشت ارزش و مقام شهدا برگزار می گردد و به پاس رشادت ها و جانفشانی های ایشان آثار بسیاری منتشر می شود تا حق شهید ادا گردد لیکن مقام ایشان بسیار بالاتراز این امور دنیوی است .دراین یادواره ها همیشه جای خالی شهیدان محیط بان  محسوس است و نامی از این شهدا برده نمی شود. موضوعی که واقعاً باعث آزار دلسوزان محیط زیست گردیده است.
 این موضوع وظیفه ما را درجهت زنده نگه داشتن یاد این عزیزان دشوارتر و سنگین تر می نماید. لذا برگزاری یادواره ای با عنوان شهدای محیط زیست می تواند گامی درجهت تکریم جایگاه شهید در محیط زیست باشد. برگزاری این همایش با پوشش وسیع می تواند چندین هدف را محقق نماید. اهدافی همچون ، شناساندن شهیدانی که محیط زیست ایران به این مرزوبوم تقدیم نموده ، تجلیل و تشکر از خانواده های شهدا ،پیگیری و طرح مشکلات خانواده های شهدای محیط بان و گرفتن واعلام امتیازات ویژه دولتی درصورت امکان جهت ایشان، آشنایی افکار عمومی با شهادت و شهادت طلبی در عرصه های طبیعی کشور،و درنهایت ومهم ترازهمه تجلیل و تکریم از شهدا محیط زیست کشور.
مطمئناً  حق شهدای محیط زیست و مظلومیت ایشان را به هیچ طریقی نمی توان جبران نمود ولی امیداست حداقل هایی برای پاسداشت ایشان فراهم آید .انشالله