رئیس و معاونان سازمان حفاظت محیط زیست با حضور در سازمان صدا و سیما نشست مشترکی با رئیس و مدیران رسانه ملی برگزار کردند .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست ( پام ) ،‌ رئیس و مسوولان سازمان حفاظت محیط زیست که همگی به منظور رعایت مسائل زیست محیطی با خودروی ون به سازمان صدا و سیما آمده بودند در نشستی سه ساعته انتظارات خود را از رسانه ملی در بحث ارتقای اطلاع رسانی های زیست محیطی به مردم عنوان کردند .
معصومه  ابتکار  معاون رییس جمهور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در این نشست صمیمی به ت
جربه همکاری خوب با رسانه ملی در دوره گذشته مسوولیتش بر این سازمان اشاره کرد و گفت ‌: موفقیت رسانه ملی در این عرصه به گونه ای بود که سازمان حفاظت محیط زیست در سال 82 جایزه ملی محیط زیست را به تشخیص هیئت داوران به شبکه دوم سیما اعطا کرد .

‌شرایط و وضع زیست مح
یطی کشور نگران کننده است

وی در ادامه به چالش های زیست محیطی که کشور در چند سال اخیر با آن مواجه شده است اشاره کرد و افزود:‌ در این زمینه در 9 سال گذشته 63 پله در رتبه های جهانی سقوط کرده ایم که فکر می کنم تا سال 2014 این روند نزولی را نتوانیم جبران کنیم .
خانم ابتکار در ادامه مدیریت ها در بحث منابع آب و انرژی را نیازمند اصلاح دانست و گفت :‌شرایط و وضع زیست محیطی کش
ور نگران کننده است که اگر بخواهیم طبق روال سال های گذشته طی طریق کنیم با مشکلات عظیمی مواجه خواهیم بود .
وی افزود : ‌در این شرایط ، آگاهی دادن هر چه بیشتر رسانه ملی به مردم از طریق پیام های اثرگذار محیط زیستی و پخش فیلم های سینمایی و مستند آثاری مطلوب خواهد گذاشت .
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به این که رسانه ملی با تولید برخی برنامه ها می تواند برخی رفتارهای غلط مردم در بحث محیط زیست را تغییر دهد گفت :‌علاوه بر این ،‌طرح این مسائل در صدا و سیما نشاط آور هم خواهد بود .
معاون رییس جمهور افزود:‌ پرداختن به محیط زیست به حدی اثر دارد که می تواند شکاف های اجتماعی و فاصله های نسلی را هم برطرف کند .
خانم ابتکار گفت ‌: تشکیل ستادی اجرایی میان این دو سازمان آثار مطلوبی بر مردم خواهد گذاشت و همکارانم تلاش خواهند کرد تا راهبردهای محیط زیستی را تقدیم کارشناسان رسانه ملی کنند .


اختصاص یک بخش خبری به اخبار محیط زیستی  

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین پیشنهاد داد:‌در اخبار رسانه ملی بخشی هم به اخبار محیط زیست اختصاص یابد که این پیشنهاد با موافقت رئیس رسانه ملی مواجه شد .
وی در ادامه توجه هر چه بیشتر رسانه ملی به پوشش خبری نمایشگاه بین المللی محیط زیست را خواستار شد .
بنا بر این  گزارش، در این نشست معاونان و مدیران سازمان حفاظت محیط زیست هم دیدگاه هایی مطرح کردند که پخش هر چه بیشتر سریال ها ، فیلم های سینمایی و مستند و پویانمایی های مربوط به محیط زیست ‌در همه شبکه های رادیویی تلویزیونی ،پررنگ شدن میزگردها و مناظرات تلویزیونی مرتبط با محیط زیست ،‌ توجه هر چه بیشتر رسانه ملی به موضوع تنوع زیستی، برجسته کردن و معرفی مواهب طبیعی و زیست محیطی کشور،‌ دخالت دادن مردم و سازمان های غیر دولتی در مباحث زیست محیطی برخی از این نقطه نظرات بود .
در این نشست پیشنهاد شد کمیته ای در رسانه ملی برای تهیه پیام ها و برنامه های زیست محیطی تشکیل شود .

 رسانه ملی در بحث محیط زیست عقب ماندگی دارد

در ادامه نشست، مهندس ضرغامی رئیس رسانه ملی گفت :‌با وجود کارهای زیادی که در بحث محیط زیست در این رسانه صورت گرفته است اما رسانه ملی در بحث محیط زیست و اهمیتش عقب ماندگی دارد.
وی در همین ارتباط از کارشناسان و صاحب نظران سازمان حفاظت محیط زیست خواست رسانه ملی را در این باره با راهکارهای اجرایی شان یاری کنند .
مهندس ضرغامی در همین خصوص برغنای هر چه بیشتر برنامه های رسانه ملی از قبیل افزوده شدن زیر نویس های اثر گذار زیست محیطی در شبکه های تلویزیونی و تولید برنامه هایی به این منظور به ویژه در شبکه تلویزیونی نسیم تاکید کرد .
در بخش دیگری از این نشست معاونان و مدیران رسانه ملی هم با ارائه دیدگاه هایی بر تشکیل کارگروه ویژه محیط زیست در رادیو و تلویزیون ، تعیین مستندها و سوژه های فاخر زیست محیطی در کارگروهی خاص ، معرفی کتاب های فاخر در زمینه محیط زیست و تقدیر از خادمان محیط زیست تاکید کردند .