خرس قهوه ای

استان لرستان به دلیل قرار گرفتن در زاگرس میانی دارای طبیعت بکر و پرجاذبه ای است که زیستگاه بسیاری از گونه های کمیاب و حتی در خطر انقراض به شمار می رود .  متاسفانه این طبیعت بکر همواره مورد دست درازی افراد سودجو و منفعت طلبی  . . .

(( در ادامه مطلب))


قرار می گیرد که بدون رعایت هیچ گونه اصولی و حتی رعایت قوانین شکار، زیبایی آن را به مخاطره می اندازد.
    چالش میان محیط زیست و شکارچیان غیرمجاز، قدیمی ترین جدالی است ک
همواره طبیعت لرستان شاهد آن بوده است.
    چندی پیش خبر شکار شدن دو خرس قهوه ای در سفید کوه استان لرستان به گوش رسید و تصاویر دلخراشی از آن پخش شد که دل هر بیننده ای را به درد می آورد.
    محمدحسین بازگیر مدیرکل محیط زیست استان لرستان در این باره می گوید: : در حال حاضر مهم ترین مشکل ما کمبود نیروست و با این تعداد نیرو به هیچ عنوان نمی توانیم به طور کامل منطقه 70 هزار هکتاری سفیدکوه را پوشش دهیم. البته برای برخورد با چنین جرایمی سازمان به تنهایی نمی تواند جوابگو باشد بلکه در این زمینه قانون باید اصلاح شود.
    بازگیر، فرهنگ سازی، آموزش مردم محلی و همچنین افزایش جریمه ها را از مهم ترین راهکارها برای جلوگیری از انجام چنین حوادثی عنوان کرد و افزود: متاسفانه اکنون جریمه کشتن یک خرس 720 هزار تومان است که به هیچ عنوان بازدارنده نیست. بعلاوه اسلحه افراد خاطی نیز به آنان برگردانده می شود که این موضوع خود می تواند زمینه ساز بسیاری از جرایم و تکرار آن شود، متاسفانه در این زمینه خلاقانونی وجود دارد که باید رفع شود. یکی از محیط بانان منطقه حفاظت شده سفیدکوه که خود از نزدیک با شکارچیان درگیر شده بود می گوید: این تعداد شکارچیان بسیار حرفه ای و سابقه دار بودند که پس از هر بار شکار، آثار حیوان شکار شده را به طور کلی از بین می بردند. نزدیک به 20 روز بود که برای دستگیری آنان کمین می کردیم تا بالاخره توانستیم با آنان درگیر شویم و 3 نفر از آنان را دستگیر کنیم. حیدری بیان کرد: امکانات و تجهیزات شکارچیان از محیط بانان بسیار بیشتر بود. ازجمله تجهیزات آنان، سلاح های ژ3 و برنو، دوربین شکاری، دوربین فیلمبرداری، لباس مخصوص شکار و... بود که ضبط شدند.
    داستان کشته شدن این خرس ها هنگامی غم انگیزتر می شود که این محیط بان می گوید: خرس از معدود جاندارانی است که در صورت کشته شدن یکی از آنان، دیگری فرار نمی کند و همانند انسان در اطراف موجود کشته شده به گریه و زاری می پردازد. این شکارچیان نیز با استفاده از همین موضوع ابتدا یکی از خرس ها را کشتند سپس در همان محدوده به جستجوی خرس توله پرداخته و او را نیز با بیرحمی تمام کشته اند و سپس زبانش را بریده اند.
    در حال حاضر به علت مورد تهدید قرار گرفتن زیستگاه ها، عدم تطابق قوانین با وضعیت کنونی، کمبود نیرو و تجهیزات مورد نیاز برای سازمان محیط زیست، ناآگاهی افراد و رعایت نکردن قوانین شکار از سوی شکارچیان گونه های جانوری در استان لرستان در معرض تهدید قرار داده است.
  
نویسنده: هاجر یار احمدی

روزنامه جام جم - شماره 2925 30/5/89 - صفحه 15 –ایران-