ریو +20

«اجلاس مردم» به دور از هیاهوی اجلاس سیاستمداران

 بزرگنمایی
سبزپرس – گروه بین الملل؛ مهدی سلیمانی: در غربی‌ترین نقطه شهر ریودوژانیرو جایی که اجلاس ریو+20 برپا بود صدای هلیکوپترها قطع نمی‌شد. پلیس‌ها با اسب رفت و آمد می‌کردند و تعداد زیادی نیروی امنیتی مسوولیت بازرسی وسایل و تایید هویت شرکت‌کنندگان را بر عهده داشتند. مدارس تعطیل، ترافیک عادی سبک و ترافیک دیپلماتیک سنگین شده بود.

 

قیمت معمولی‌ترین هتل‌ها به شبی 200 دلار و هتل‌های ویژه  به 1000 دلار برای هر شب رسیده بود. سران کشورهای بیش از 100 کشور دنیا به همراه هیات همراه در اجلاس حضور داشتند و یکی از پس از دیگری پشت تریبون می‌آمدند و حرف‌های تکراری سیاسی خود را از تریبونی زیست‌محیطی اعلام می‌کردند و حتی برخی از آنها برای دنیا نسخه‌های عجیب و غریب می‌پیچیدند فارغ از اینکه چه بر سر محیط‌زیست کشورشان و جهان می‌رود.
اما در همان روزها در قسمت شرقی شهر ریو، در جایی به فاصله 40 کیلومتری مکان اصلی اجلاس توسعه پایدار، اجلاس دیگری برپا بود: «اجلاس مردم». 
پارک فلامنگو که یکی از بزرگترین پارک‌های شهر ریو است میزبان این اجلاس بود. فاصله این پارک تا مکان اجلاس اصلی با اتوبوس بیش از یک ساعت به طول می‌انجامید و به همین علت دسترسی و حضور در هر دو برنامه امری سخت و انرژی‌بر به حساب می‌آمد و در طول روز نمی‌شد در هر دو اجلاس حضور پیدا کرد. 
در این اجلاس نه از ساختمان‌های شیک و کارت هویت خبری بود و نه از نیروهای امنیتی. همه چیز توسط سازمان‌های غیردولتی و مردم عادی سازماندهی و برنامه‌ریزی شده و حتی تعدادی از شرکت‌کنندگان در همین پارک چادر زده و شب‌ها در همان‌جا می‌خوابیدند.


ادامه مطلب ...